СЛАВСЯ, ЯРУНСЬКИЙ РОДЕ!
У неділю, 16 жовтня, у Яруні відзначили День села. Це свято за своїм змістом дуже подібне на день народження людини. Але цього разу іменинником був населений пункт з багатою історією, давніми культурними традиціями, розмаїтим трудовим сьогоденням. Понад дві години у залі районного Будинку культури лунали пісні, виголошували гарні побажання селу і його людям.
На сцені закладу культури знаходився самодіяльний колектив на чолі із його відомим керівником Ю. Лагасюком. Радували око барвисті народні костюми, милували слух чудові пісні.
Коли ж почався Ярунь? Односельчанам про це розповіли вчитель місцевої школи, краєзнавець Т. Петько, голова ветеранської організації А. Янчук.
Селу вже понад 500 років. А люди жили у цьому місці ще з більш давнього часу. Різноманітні археологічні знахідки підтверджують це. Знаряддя праці з кам’яної доби свідчать про землеробські заняття тодішнього населення. Ярунь знаходиться на берегах трьох річок. Щодо назви села, то у перекладі із санскриту вона означає «героїчний». Під час визвольної війни 1648-1654 років ярунці підтвердили сміливість своєї вдачі. Вони взяли участь у розгромі польського замку у Звягелі, потім воювали у складі Звягельського козацького полку. Нелегкою була доля волелюбних предків. 142 двори нараховувалось у Яруні на початку визвольної війни, а після її закінчення залишилось тільки 10.
Завзятий ярунський люд твердо тримався свого звичаю. Збігли, наче каламутна вода, і монгольська, і литовська, і польська, і німецька окупації. Жителі плекали рідне слово, розвивали культуру.
Характерно, що зі святкової сцени зачитали кілька вітальних телеграм з віршованими текстами. З Тернополя таке емоційне послання на свою малу батьківщину відправив уродженець Яруня письменник, кандидат фізико-математичних наук Валерій Дідух.
З його книгами земляки мали змогу ознайомитись у фойє Будинку культури. Валерій Дмитрович пише вірші, він – автор кількох історико-краєзнавчих розвідок. Згадували під час святкового відзначення багатьох інших знаних ярунців. Ними по праву гордиться село. Це – міністр автомобільної промисловості колишнього СРСР М. Волосов, літературознавець, доктор філологічних наук С. Заїка, письменник Я. Стецюк, доктор фізико-математичних наук Л. Дідух, фронтовий хірург, заслужений лікар України В. Мозолевський, заслужений лікар України Ю. Вайсберг, батько та сини Дем’янчуки (Степан Якимович – засновик вузу, Анатолій Степанович – ректор університету, Юрій Степанович – кандидат історичних наук).
Ярунці оплесками зустріли виступ свого відомого працелюба, хлібороба з великої літери, Героя Соціалістичної праці Степана Гавриловича Сидорчука. Таких людей дало поліське село світові!
Сьогоднішній день Яруня – багатий добрими справами. У селі функціонує технікум землевпорядкування, де навчається понад 300 студентів. В Україні є тільки один середній навчальний заклад такої спеціалізації. Наступного року технікум, що починався із землемірної школи, відзначить своє сторіччя. З нагоди дня села грамотами і преміями відзначили ряд колективів кафе, магазинів, навчальних закладів, господарств, які роблять значний внесок у розвиток Яруня, зразково обслуговують людей.
Своєрідний колорит святу села додав приїзд новітніх козаків-реєстровиків Житомирського обласного товариства на чолі з отаманом О. Дроздюком. Козаки взяли участь в урочистій частині, у церковній відправі біля пам’ятного знака учасникам визвольної війни 1648-1654 років. Козацьке журі визначало переможців козацьких забав, які відбулися на стадіоні технікуму. Два студентські курені – «козаки» і «червона калина» –змагались у фізичній вправності та розвагах. Реєстровики вручили молоді подарунки, закликали вступати до козацького товариства. Таким чином день села став уроком виховання і місцевого, і великого патріотизму. Спортивна частина свята завершилась футбольним матчем між командами Яруня та Барвинівки. Господарі перемогли з рахунком 6:1.
У залі районного Будинку культури прозвучала пісня про Ярунь, слова якої написала Н. Петрук, а музику – Ю. Лагасюк. У цій пісні був рядок «моє село – найкраще у світі». Ці слова не можна вважати перебільшенням. Так влаштована людина. Що їй найдорожче з дитинства, то вона і називає найкращим.
День села у Яруні вдався. Велику роботу щодо організації свята провів сільський голова С. Жук. Яруню везе на ініціативних очільників громади. Вагомий доробок добрих справ і в активі його попередників – П. Янчука, В. Кізяк, Р. Байди, М. Бовсунівського. Свято не обминуло своєю увагою керівництво району, яке надіслало ярунцям вітання. У заходах узяли участь заступники голови райдержадміністрації Н. Даниленко і С. Остапченко, депутати районної ради В. Гончарук і М. Кузнець.
Анатолій ПОЛІЩУК.
Фото Ігоря БОРЕМСЬКОГО.